Urząd Miasta Krakowa
www.krakow.pl
www.ngo.krakow.pl
Urząd Miasta Tarnowa
www.tarnow.pl
SOVA
www.alergsova.pl
DERMASOVA
www.dermasova.pl
O nas - Działalność Towarzystwa |
Polskie Towarzystwo Zwalczania Chorób Alergicznych działalnością swą obejmuje cały kraj. Od chwili swego powstania prowadziło i prowadzi nadal działalność edukacyjno-oświatową i charytatywną na rzecz chorych. Na początku swojego działania organizowało pomoc finansową i bezpłatne lecznictwo oraz zakup leków dla chorych. Organizowało pierwsze ośrodki poradnictwa alergologicznego dla dorosłych i dla dzieci w kraju.
Było autorem wielu memoriałów do władz dotyczących organizacji lecznictwa alergologicznego w kraju i wprowadzania alergologii do programów szkolenia przed- i podyplomowego lekarzy i pielęgniarek. Organizuje od początku swego istnienia kursy, sympozja i konferencje alergologiczne dla lekarzy i pielegniarek.
Z inicjatywy Towarzystwa powstały pierwsze sanatoria alergologiczne w kraju (Rabka, Szczawnica), pierwszy w kraju kliniczny, interdyscyplinarny dla dorosłych i dla dzieci Oddział Alergologiczny Akademii Medycznej w Krakowie (1952 r.), który w 1969 r. został przekształcony w pierwszą w kraju Klinikę Alergologiczną.
Towarzystwo brało czynny udział w uruchomieniu latach 50-tych krajowej produkcji alergenów diagnostycznych i szczepionek alergenowych w Krakowskiej Wytwórni Surowic i Szczepionek BIOMED i wznowie tej produkcji w latach 80-tych
Obecnie Towarzystwo posiada 8 Oddziałów. Prowadzi działalność oświatowa, edukacyjną, informacyjną, szkoleniową i charytatywną. Organizuje przy Oddziałach Szkoły dla Chorych z chorobami alergicznymi. Od 1992 r. z inicjatywy Zarządu Głównego Towarzystwa organizowane są w Oddziałach Dni Alergii z programem edukacyjno-informacyjnym dla chorych i programem naukowych konferencji dla lekarzy i pielęgniarek.
Współpracuje z licznymi krajowymi i międzynarodowymi Towarzystwami i Organizacjami zajmującymi się problemami chorych z alergią.
Zarząd Główny Towarzystwa stanowi organ opiniodawczy , informacyjny i interwencyjny. Nadzoruje i integruje działalność Oddziałów.
Do swych szczególnych osiągnięć zalicza : wkład w rozwój oświaty i edukacji w walce z chorobami alergicznymi, w organizację i rozwój lecznictwa alergologicznego , działalność szkoleniową, rozwój i organizowanie się pielęgniarstwa alergologicznego oraz organizowanie pomocy chorym.
Do najważniejszych kierunków działania Towarzystwa w chwili obecnej należą :
- pomoc w rozwiązywaniu problemów chorych z alergią , ich dostępu do leków i leczenia specjalistycznego
- rozwój oświaty zdrowotnej poprzez działalność wydawniczą i spotkania w ramach np. Dni Alergii
- edukacja chorych i opracowywanie programu prewencji – pierwotnej i wtórnej
- zwłaszcza wśród młodzieży szkolnej i osób zatrudnionych w zawodach o wysokim wskaźniku alergizacji
- pomoc w rozwijaniu ruchu pielęgniarek alergologicznych , ich szkolenie , organizowanie sympozjów lekarsko-pielęgniarskich
- wspieranie rozwoju interdyscyplinarnego poradnictwa i lecznictwa alergologicznego
- starania o wprowadzanie programów alergologii interdyscyplinarnej do nauczania przed- i podyplomowego lekarzy i pielęgniarek ,
- popieranie rozwoju klimatycznego leczenia chorób alergicznych tworzenie nowych Oddziałów ich usamodzielnianie się i podejmowanie własnych akcji rozwiązujących
problemy regionu